Ačkoliv jsme si dlouhou dobu žili poměrně bezstarostně, během posledních dvou let se po celém světě udály změny, které jsme nečekali. Covidová krize a válečný konflikt na Ukrajině jsou události, které otřásly našimi jistotami, a dodnes ještě nejsme schopni určit, jaké následky budou mít.
Covid i válka na Ukrajině neblaze ovlivňují míru inflace a lidé se začínají obávat, že jejich našetřené peníze ztratí hodnotu. Hledají tak možnosti investic, mezi kterými se čím dál víc objevují i drahé kovy. A tímto také cena zlata, stříbra a platiny začala stoupat.
Kdo nakoupil drahé kovy před třemi lety nebo ještě dříve, může si mnout ruce. Vesměs všechny investice, které proběhly pár let zpátky se vám zhodnotí. Přesto je dobré nakoupit drahé kovy i teď, protože je v nich pořád větší jistota zhodnocení úspor než v penězích, které máte na běžném, ba i spořicím účtu. Ty nejsou podložené ničím.
Na začátku roku 2019 se pohybovala cena jedné trojské unce zlata zhruba okolo 1300 dolarů. S příchodem pandemie covidu cena vystřelila na 1600 dolarů a stále stoupala. Poslední zvýšení u ceny zlata proběhlo po začátku války na Ukrajině. Koncem února roku 2022 zlato překonalo hranici 1900 dolarů za unci. Později vystřelilo i na cenu 2000 USD a momentálně trojskou unci zlata můžete pořídit zhruba za 1800 dolarů. Cena zlata stoupá a klesá v závislosti na nejrůznějších okolnostech ve světě. Například v roce 2007 jste mohli pořídit trojskou unci za 600 dolarů. Jak to ze zlatem bude dál nikdo neví, nicméně jako dlouhodobá investice a ochrana financí před inflací bude jistě fungovat.
I stříbro si prošlo trnitou cestou. Momentální hodnota je na 28 dolarech za unci. Před příchodem covidu jste jednu unci mohli pořídit za cca 13 dolarů. A na této ceně se drželo zhruba od roku 2014. Předtím ale zažilo stříbro pořádný nárůst. V roce 2011 jste mohli jednu unci pořídit za 41 dolarů. U stříbra je výhodou fakt, že se nejedná jen o investiční kov, ale také o kov průmyslový, který se využívá v mnoha odvětvích. I v tom spočívá jeho hodnota.
Mezi drahé kovy patří také platina, která má momentální cenu na 950 dolarech za unci. Ovšem její cena je na rozdíl od zlata a stříbra ve srovnání s minulostí velmi nízko. Kdo do platiny nedávno zainvestoval například z důvodu využití v elektromobilech nebo průmyslu, bude si muset na zisk nějakou dobu počkat. Před covidem se cena jedné trojské unce pohybovala na 600 USD. Ale například před krizí roku 2008 byla její cena vyšší než 2200 USD. Pak ale nastal strmý pád a cena klesla na 800 dolarů.
V neposlední řadě bychom měli zmínit palladium, jehož cena za 1oz je momentálně na 2000 USD. V březnu letošního roku však dosahovala ceny přes 3000 dolarů. Z historického hlediska se však jedná o kov, který má vzestupné tendence.
Aktuální grafy cen drahých kovů najdete zde.