Klenoty-buran.cz

Kontakty O nás

Co je to odolnost proti vodě?

Voděodolnost je schopnost hodinek odolat proti vodě. Hodnoty vodotěsnosti jsou uvedeny v jednotkách tlaku (BAR), metrech či atmosférách (ATM). Často obvykle v metrech, které se uvádějí na číselníku. Tato uvedená hloubka však ve skutečnosti znamená výsledky statické tlakové zkoušky provedené v laboratorním prostředí. Zobrazený počet metrů proto nelze srovnat s tím, jak hluboko pod vodu mohou hodinky jít. Na to tedy pozor! Pokud nejsou vyrobené speciálně pro hlubinné potápění, pak funkce voděodolnosti znamená, že hodinky nejsou určeny pro dlouhodobé používání pod vodou. To se týká naprosté většiny běžných modelů na trhu.

Každé hodinky jsou navržené jinak, a právě individuální design jednotlivých hodinek určuje, jak odolné jsou vůči tlaku vody. Před použitím hodinek byste měli vždy zkontrolovat míru vodotěsnosti, abyste se mohli rozhodnout, kdy je nosit a kdy je sundat.


Co je to ATM?

Vodotěsnost hodinek se často vyjadřuje jako stupeň ATM. Je to zkratka pro atmosféry, a často najdete tento údaj u prodejců hodinek. Měřítkem je úroveň tlaku vody, kterou mají hodinky zadržet. Vyšší ATM znamená, že hodinky vydrží větší tlak vody, zatímco nižší ATM znamená, že byly navrženy tak, aby vydržely jen menší tlak.


ATM vs metry - běžná mylná představa

Vodotěsnost ATM hodinek se vyjadřuje číslem, který často bývá doprovázený písmenem M. Například voděodolnost 50M (ATM 5) však neznamená, že můžete hodinky ponořit 50 metrů pod vodní hladinu. Ve skutečnosti to říká, že v laboratorních podmínkách hodinky vydrží tlak vody, který je v 5 metrech při normou stanovené teplotě a hustotě vody. V realitě můžete s takovými hodinkami maximálně do sprchy nebo na déšť.


Vodotěsné hodinky


Pro snadnější přehled využijte tyto údaje:

3 ATM, 30M

Vhodné pro každodenní používání. Odolné proti náhodnému potřísnění a dešti, ale nejsou vhodné ke sprchování či koupání.

5 ATM, 50M

Vhodné pro každodenní sprchování a koupání, ale nevhodné pro plavání.

10 ATM, 100M

Vhodné pro každodenní používání, sprchování, plavání. Zvládnou i potápění do mírné hloubky bez přístroje. Nevhodné pro hlubinné potápění.

20 ATM, 200M

Vhodné pro všechny vodní sporty s tvrdým dopadem do vody a potápění v normálních hloubkách bez využití helia. Pro hlubinné potápění se doporučuje pořízení speciálních potápěčských hodinek

20-50 ATM, 200-500 M

Vhodné pro všechny vodní sporty, přístrojové hlubinné potápění a profesionální saturační potápění.

100 ATM, 1000M

Vhodné pro hlubokomořské potápění i mezigalaktické cesty.


Péče a údržba vodotěsných hodinek

Nakonec přidáme několik tipů, jak udržet schopnost hodinek odolávat vodě co nejdéle:

  • Baterie ve vodotěsných hodinkách by měl vyměňovat pouze výrobce nebo autorizovaný servis, aby bylo možné zkontrolovat a v případě potřeby obnovit těsnění. Pokud tak neučiníte, nelze již zaručit vodotěsnost hodinek.
  • Pamatujte, že kožené řemínky jsou méně odolné, když jsou často vystaveny vodě.
  • Po plavání nebo potápění v mořské vodě hodinky opláchněte ve sladké vodě a důkladně je osušte, abyste zabránili usazování korozivní soli.
  • Přestože jsou vaše hodinky voděodolné, doporučujeme je před horkou sprchou nebo vstupem do sauny sundat. Extrémní teplo totiž může způsobit roztažení těsnění hodinek a vytvoření otvorů, které umožní kapkám vody dostat se dovnitř.

Vodotěsné hodinky

Vnikání vody do hodinek

Vnitřní mechanismy, které udržují hodinky v chodu, jsou před vodou chráněny pouzdrem, korunkou a těsněním. Poškození kterékoliv z těchto částí hodinek může způsobit ztrátu vodotěsnosti. Běžným problémem je, když se uvolní korunka a těsnění je poškozeno, což umožňuje pronikání vlhkosti dovnitř. Pokud se domníváte, že došlo k jakémukoli poškození vašich hodinek, je nejlepší nechat to posoudit výrobcem hodinek.

Pořiďte si kvalitní dámské či pánské vodotěsné hodinky, které vám vydrží spoustu let.