Klenoty-buran.cz

Kontakty O nás

Stříbrná sběratelská euromince v nominální hodnotě 10 eur - Zdolání první osmitisícové hory (Nanga Parbat) slovenskými horolezci - 50. výročí

Kód: nm_9724 Značka:
Popis
Materiál: Ag 900
Nominál: 10.00€
Náklad: 11000
Hmotnost: 18g
Průměr: 34mm
provedení: Proof
Datum emise: 08.07.2021
Výtvarný návrh: Mária Poldaufová
Rytec: Dalibor Schmidt
 
Mincovna Kremnica

Na zeměkouli se nachází množství hor a pohoří, ale pouze 14 vrcholů, jejichž výška přesahuje 8.000 metrů. Před stoletím se rozpoutali v Himalájích a Karakorumu „závody“ národů o dosažení prvenství ve výstupu na vrchol 8-tisícových hor. V roce 1950 francouzští horolezci vystoupili na první - Annapurnu (8.091 m) av roce 1964 čínští horolezci dosáhli vrcholu poslední nezdolané osmitisícovky - Šiša Pangmy (8.013 m). Politické rozdělení tehdejšího světa způsobilo, že čeští a slovenští horolezci do tohoto zápasu zasáhnout nemohli. Po krátkém politickém oteplení se v roce 1969 podařilo I. Gálfymu zorganizovat Tatranskou expedici Himaláje s cílem vystoupit na Nanga Parbat (8.125 m). Expedice však vrcholu nedosáhla. O dva roky později neúnavný Gálfy sestavil druhou, 16člennou expedici, v níž byli horolezci převážně ze Slovenska. Opět po trase z Rakiotského údolí od začátku května neúnavně budovali výstupovou cestu a 11. července 1971 z posledního tábora ve výšce 7.600 m vyrazila čtveřice horolezců. Pouze dva z nich – Ivan Fiala a Michal Orolín – dosáhly hlavního vrcholu Nanga Parbatu. Tento úspěch vyvolal v československé, ale zejména slovenské veřejnosti vlnu nadšení. Ozvěna úspěchu se pak nesla ještě několika dalšími léty.

Lícní strana:

Na líci sběratelské euromince jsou horolezci Ivan Fiala a Michal Orolín, kteří spolu drží horolezecký cepín s československou vlajkou na vrcholu hory Nanga Parbat v roce 1971. Ivan Fiala drží karabinu, kterou zanechali na vrcholu hory. Ve spodní části mincovního pole je název státu „SLOVENSKO“. Pod ním je ve dvou řádcích označení nominální hodnoty sběratelské euromince „10 EURO“, letopočet „2021“ a státní znak Slovenské republiky.

Rubová strana:

Na rubu sběratelské euromince je pohled na vrchol Nanga Parbat, v jehož popředí je postava lezoucího horolezce. V horní části mincovního pole je ve dvou řádcích název hory „NANGA PARBAT“, nad ním je označení její výšky „8125 m“ a pod ním letopočet jejího zdolání slovenskými horolezci „1971“. V pravé spodní části mincovního pole jsou stylizované iniciály autorky výtvarného návrhu sběratelské euromince Marie Poldaufové „MP“ a značka Mincovny Kremnica, státní podnik, kterou tvoří zkratka „MK“ umístěná mezi dvěma razidly.

Vlastnosti

Napsat uživatelské hodnocení

Vaše údaje nebudou zveřejněny *

1 2 3 4 5

Víte, co znamená termín "Antireflexní sklíčko"? Jaké jsou vlastnosti "Automatického kalendáře"? Jak funguje "Chronometr"? Pokud máte zájem o svět hodinek a chcete lépe porozumět složitým termínům a konceptům v tomto fascinujícím odvětví, jste na správném místě.


Náš hodinářský slovník vám nabízí detailní vysvětlení a definice klíčových pojmů a terminologie v oblasti hodinářství. Nezáleží na tom, zda jste začátečníkem nebo vášnivým sběratelem hodinek, tento slovník vám pomůže rozšířit vaše znalosti a lépe se orientovat ve světě hodinek.


Procházejte naší rozsáhlou sbírkou pojmů, které zahrnují vše, od základních konceptů jako "Analogové hodinky" a "Digitální ciferník" po pokročilé termíny jako "Tourbillon" a "Perpetual kalendář." Každý pojem je podrobně vysvětlen, abyste si mohli být jisti, že rozumíte jeho významu a použití.

Základní hodinkové pojmy:

  • pouzdro - hlavní část hodinek, hlavní funkcí je chránit hodinový strojek. Je kulaté nebo hranaté. 

  • řemínek - část hodinek, díky které vám hodinky drží na ruce. 

  • korunka - pomocí korunky se nastavují hodinky.

  • ciferník - nebo také číselník. Ciferník je část hodinek, která ukazuje čas.

  • luneta - obvodový kroužek na pouzdře hodinek kolem skla. Luneta může být pevná nebo otočná.

  • zadní víko - nebo také dýnko. Je spodní kryt na hodinkách.

  • spona - zapínání hodinek.




Všechny hodinkové pojmy:

Alarm je funkce v hodinkách, která umožňuje nastavit časový bod, ve kterém se hodinky automaticky ozvou zvukovým signálem. Tato funkce je užitečná pro budík nebo pro upozornění na důležité události a schůzky. Alarm v hodinkách může být jednorázový nebo opakovaný a obvykle může být nastaven na různé zvukové signály.

Bar